RSS
 

Článek ze stroje času: MMORPG 2012

22 Aug

Když píšete článek ve dvě ráno na balkóně hotelu v jihovýchodním Španělsku na dovolené, protože “uzávěrka SCORE byla včera”, nemůže to dopadnout normálně: vznikne buď katastrofa, nebo něco vskutku svébytného. Vzhledem k tomu, že jsem ráno nevěděl, o čem jsem psal, počítal jsem spíš s tím prvním a hle… nakonec z toho vylezlo vcelku zábavné zamyšlení. O co šlo? O “cestu časem” a článek o tom, jaké MMO hry se hrály nejvíc v roce 2012, tedy v tom nadcházejícím. Tu je! A dejme si tu sraz koncem příštího roku, abychom… no to je jedno.

Článek z konce světa!

No dobře, možná příští rok svět neskončí, ale kdyby ano, tak až na konci a my musíme do té doby něco hrát, to dá rozum. Pár nových her snad vyjde, pár starých zanikne, něco se prostě bude hrát dál. Zmáčkli jsme magické tlačítko, které má kromě redakce SCORE už jenom redakce Excaliburu a vydali se na cestu časem, my konkrétně do budoucna. A přinášíme vám článek, který vyjde v čísle 226, shrnující, jaké onlinovky byly „letos“ (tedy v roce 2012) nejhranější – a co se v nich událo! Jasně, budoucnost není z našeho pohledu úplně daná, něco se může změnit a článek to může zlikvidovat a zneplatnit, to ale nemění nic na tom, že nám přišel zajímavý a podnětný. Tu ho máte!

Desáté místo: Age of Conan
Desátou nejhranější (nebo také nejméně hranou z těch důležitých) MMO uplynulého roku (tedy 2012) byl Age of Conan, který se zuby nehty držel a držel – a udržel. Stabilních třicet tisíc hráčů není žádné terno a ze slíbených přídavných balíčků vyšly nakonec jen dva, ale nejvěrnější hráči jako vždy zůstali, na fórech vysvětlili, jak mají jednotlivá povolání fungovat, Funcom hru poslušně opravil a tím ji ještě více rozbil. Začátkem roku slavnostně ohlášený datadisk z Koreje (první byl z Číny!) nakonec nevyšel a nevyjde. Funcom by hrozně chtěl dodělat svoji novou onlinovku, která je skoro hotová už jedenáctým rokem, ale nestíhá – všichni zaměstnanci plní in-game shop AoC nepotřebným haraburdím. Byl znovu ohlášen nový engine pro Anarchy Online s definitivním datem spuštění, než někdo na fórech Funcom taktně upozornil, že Anarchy Online už neběží.

Deváté místo: Rift
Rift zaútočil na World of Warcraft a sesadil Warhammer. Vyšel první datadisk, ale polovina hráčů si myslela, že je to patch a druhá půlka si ho nevšimla. Celý rok 2012 postupně klesala hráčská populace, až Trion oznámil F2P model a třetí, čtvrtou a pátou hratelnou stranu (na stejných mapách jako první a druhá). Jako reakce na tyhle skvělé novinky se populace přes noc snížila na polovinu, Trion zareagoval updatem, ve kterém se odehrálo několik dramatických změn, k nejdůležitějším pak patří to, že se rozšířil počet barev riftů na jedenáct. Kód, který vám přijde mailem vždy po přihlášení, je odteď jedenáctimístný a obsahuje kromě číslic a písmen i speciální symboly jako „obálka“ a „středně smutný smajlík“. Na jeho zadání máte nově třicet vteřin. Pozor! Čas se počítá od okamžiku kliknutí na ikonu se hrou.

Osmé místo: APB: Reloaded
All Points Bulletin konečně nasbíral několik pozitivních recenzi a hodně hráčů si ho vyzkoušelo, než odešlo hrát multiplayer do GTA V. Nový vlastník značky odmítl nechat hru znovu zbankrotovat a nabídl ji jako trenažér policejním složkám, nakonec si ho jako trenažér vybralo hned několik skupin organizovaného zločinu, což se na hrající populaci velmi pozitivně podepsalo. Bohužel žádná z nich za obdržené služby nezaplatila (a jedna založila v sídle vydavatelské společnosti požár). Někdo prý konečně opravil generování questů, neví se ale kdo, ani kam tu opravdu dal.

Sedmé místo: Final Fantasy XIV
Square Enix řekl, že hra je konečně hotová a vypustil update s kódovým označením P11. Hráči velmi rychle zjistili, že jde ve skutečnosti o Final Fantasy XI ve vyšším rozlišení, které velmi nenápadně novější hru nahradilo, na fórech tento krok ovšem kupodivu kvitovali spíš s povděkem a poukázali na fakt, že Square se o své hráče (narozdíl od ostatních) opravdu stará. Zmizela rasa medvídka mývala a objevily se dvě zbrusu nové rasy medvídka koaly a medvídka pandy. Nový obří boss (známý pod jménem Mapple Leaf) získal unikátní loot: meč, který nese celá parta najednou. Systém soubojů byl změněn na zcela nový, originální turn-based real-time card game dice roll lol. Funguje zhruba tak, že si vytáhnete kartu, která vám řekne, jakou kostkou si smíte hodit na to, jestli protivník uhne ráně, kterou jste své postavě přidělili pro tento den – to všechno v reálném čase. Pokud tedy nefunguje úplně jinak a pokud vůbec funguje. Ředitel hry systém v tiskové správě vysvětlil, vychválil a omluvil se za něj, načež odstoupil a podle některých pramenů spáchal seppuku.

Šesté místo: TERA
Tera nakonec opravdu vyšla, prodala nezanedbatelný počet kopií, ovšem předplatné si prodloužila jen hrstka hráčů, podle některých neověřených informací jedenáct (přitom v čele autorské společnosti je lidí dvanáct). Hra vůbec nevypadá asijsky! Medvídci, které bijete v tutoriálu, například vůbec nemají šatečky. Nic víc se o hře pořád neví, i když už je půl roku venku a je úspěšná.

Páté místo: Lord of the Rings Online
Příběh LotRO pokračoval i letos svým závratným tempem, hrdinové vešli do lesa hledat Galadriel a po dvou datadiscích a pěti updatech už ji skoro našli. Touhle rychlostí to má Sauron za pár a do roku 2030 je po něm! Aby to hráčům usnadnili, dali v Turbine do hry jednu novou zbraň, jednoho nového koně a šedesát dva knížek k přečtení. Šušká se, že příští datadisk přinese jako nečekanou odbočku kouzelnickou školu v Bradavicích, může to být ale pomluva. Možná totiž nepřinese nic.

Čtvrté místo: EVE Online
Hráči se po neslavném únorovém povstání, kde se pokusili sesadit CCP z vedení herního světa, trochu uklidnili a účet jich zrušilo jen několik desítek tisíc, aniž by při tom něco zablokovali nebo rozbili. Vesmír se zase o kousek zvětšil, v monstr updatu jsme dostali úplně nejvíc vybavení do své kapitánské kajuty, několik druhů knírů pro svého kapitána a jednu loď v ceně třiceti dolarů. Kupovat si ji rozhodně nemusíte, jediné, o co bez ní přijdete, jsou questy – ty vám teď už s normální lodí nikdo nedá. Rok 2012 byl pro EVE vůbec úspěšný: herní rada (volená vláda) dostala konečně křeslo v OSN a chystá se na oficiální návštěvu do Bruselu.

Třetí místo: The Old Republic
Neuvěřitelné se stalo o něco méně neuvěřitelným, hra vyšla a sklidila ovace, zejména díky příběhu, který byl ještě uchopitelnější a ještě osobnější, než ten v Dragon Age II (a který se celý odehrává v jedné místnosti). Bioware zveřejnil velmi zajímavé statistiky! Osmdesát šest procent hráčů si jako povolání vybralo rytíře Jedi, dvanáct procent si nevybralo žádné a zbývající dvě procenta hrají za námezdního pilota, který ve hře ale není. Údajně až třetina hráčů se v úvodním epickém příběhovém tutoriálu ztratila tak, že se už nikdy nedostala ven. Hra vyšla v jedenácti různých edicích – nakonec se ve speciální verzi dostala i na Steam, bohužel ale právě v tomto vydání chybí mezi hratelnými postavami rytíř Jedi.

Druhé místo: Guild Wars 2
Druhé Guild Wars nasadily agresivní cenovou politiku a za každý měsíc, který ve hře strávíte, vám z NCSoftu zaplatí – musíte jenom podepsat místopřísežné prohlášení, že získané peníze nepoužijete na hrazení měsíčních poplatků WoWu. Hra je převratná a unikátní hned v několika směrech, nejzajímavěji se jeví zjištění, že jde ve skutečnosti o single-player, ve hře můžete s jinými hráči sice chatovat, ale v reálu nemluvíte s nimi, nýbrž s robotem, který píše, co si myslí, že by říkali. Hra byla nakonec velmi jednoduchá, což jí zaručilo obrovský (a očekávaný) úspěch: NCSoft rozhodl, že smrt hráče je frustrující natolik, že tuto část kódu ze hry prostě vyjmul a hráč umřít nemůže, i když i nadále může od nepřátel dostávat rány. Hra je ryze americká a rasu medvídka pandy nahradila rasa medvěda baribala (trpasličí forma). Roztomilý hlásek, který rasa měla v původní podobě, z technických důvodů zůstal.

První místo: World of Warcraft
Kdo čekal něco jiného, ať se přihlásí a my se mu můžeme smát. Jasně, že nejvíc hraný byl v roce 2012 opět WoW, i když i jemu odešly další dva milióny hráčů neznámo kam a tentokrát už se nevrátily. Blizzard neohlásil F2P model, představil ale první věci do hry na prodej: zejména „startovní balíček“, který vám za pouhých pětadvacet dolarů dá košili, která roste s vámi, unikátního peta (blbouna nejapného) a titul „Sponzor“. S novým datadiskem se hra opět zlehčila na původní nastavení z WotLK a potvory už zase způsobně umírají, když vejdete do dungeonu. Jako kompenzace byl k nomální a heroické obtížnosti zaveden ještě Legendary mód, ve kterém je hra (vždy první měsíc po uvedení každého nového dungeonu) opravdu těžká, chcete-li si ale tento mód zapnout, bude vás to stát tři dolary měsíčně navíc. Aukční síně všech světů byly definitivně propojeny a spojeny s jinými hrami od Blizzardu a skutečnou burzou. Ve hře smíte nakupovat akcie opravdových firem za zlaťáky, nesmí ale jít o akcie Activision-Blizzard.

Tak, to je celé, víc toho v online rubrice SCORE 226 není, už ale z tohoto stručného výčtu je patrné, že rok 2012 byl z pohledu MMO plodný, zajímavý a zaručeně divoký. Doufejme tedy, že si ho společně užijeme – přece jen, může to být rok poslední!

Původně napsáno v srpnu 2011 pro časopis SCORE, zveřejněno se svolením šéfredaktora. Neprošlo jazykovou úpravou. Respektive prošlo, ale kdo ví, kde je jí konec…

 

Posted in Hry a hraní

 

Komentáře zapovězeny. Zcela.