RSS
 

Archive for the ‘Minirecenze (hry)’ Category

Recenze vyvracením předsudků – Dark Souls (PS3)

19 Apr

Předsudek: Ta hra je BRUTÁLNĚ těžká! Není. Vyloženě lehká (naštěstí) také ne.
Předsudek: Hratelnost je založena na tom, že dokola mydlíte ty samé obludy, až je umydlíte. Někdy.
Předsudek: V Dark Souls se pořád umírá. Umírání je součást hratelnosti. Každá smrt vás něco nového naučí. Jako v životě! Až se naučíte všechno, můžete hrát bez umírání. Minimálně do té doby, než přijde čas zase se něco naučit.
Předsudek: V Dark Souls není žádný příběh. Je tam mnoho příběhů. Jenom jsou vyprávěny jinak, než jste zvyklí.
Předsudek: Ve hře nejsou žádné dialogy. Ve hře je mnoho dialogů – většina ve vaší hlavě. Vlastně všechny. Přesto hra obsahuje mnoho příběhů.
Předsudek: Hra obsahuje nejlepší bojový systém široko daleko. To není předsudek, ale fakt.
Předsudek: Dark Souls je tupá mlátička. Dark Souls je jedno z nejlepších RPG posledních (mnoha) let. Systém vylepšování výbavy je unikátní, stejně tak systém sbírání zkušeností.
Předsudek: Hry mají sloužit k relaxování, ne zbytečné frustraci. Blbost. Jako všechno v životě, i hry se musí brát vážně – jen ne moc. Jako všechno v životě. Dark Souls je zážitek. Jestli někdo chce u dobrého filmu „relaxovat“, u dobré knihy „relaxovat“, u dobré hry „relaxovat“, u seskoku s padákem „relaxovat“, v posilovně „relaxovat“ a na koncertě „relaxovat“, je mrtvý.

HODNOCENÍ: ROZHODNĚ ANO

Read the rest of this entry »

 

Recenze jednou větou – Dungeon Siege III (PS3)

29 Jun

Možná jednou napadne nějakou osvícenou hlavu v Obsidianu propustit pár desítek spisovatelů a najmout jednoho, dva designéry, pak by se jim mohlo podařit nezabít nějakou sérii (KotOR), neudělat špionážní gadgetovou plížící sci-fi hru bez plížení a gatgedů (Alpha Protocol) nebo snad nedej bože neudělat bojové RPG, v kterém není nic, než bojování a příběh, přičemž bojování nefunguje ne proto, že jsou animace ošklivé (což jsou, takhle se míchá vařečkou, ne máchá mečem), ale proto, že je všechno neskutečně dřevěné a toporné – stačilo zahrát si JEDNU, JEDINOU (třeba japonskou, nebo něco od Snowblindu) mlátící hru a pochopit, proč je to taková zábava, ale to oni v Obsidianu ne – když nevědí, jak dál, napíšou prostě dalších pár stránek dialogů, aby se problém ztratil (a on se neztratil).

HODNOCENÍ: NE

Read the rest of this entry »

 

Recenze jednou větou – Dragon Age 2 (X360)

06 Apr

Dragon Age (jednička) mě fakt chytla a paradoxně mi dost vyhovovalo, že je to vlastně takový slabý (i když stylový) odvar starých drsných RPG – jenže teď si vezměte, co asi vznikne, když uděláte slaboučký odvar slabého odvaru – jasně, břečka, což je fakt škoda, protože i Dragon Age 2 má příjemně našlápnuto, jenom by ho nesměli udělat za rok (jak dlouho dělali jedničku? Pět let?) a “pro každého” (rozuměj: pro paťatého Frantu s právě probíhající mozkovou příhodou), to pak dopadne tak, jak to dopadlo – a je fakt, že kdyby se to jmenovalo “Jára, jeho pes a jejich dobrodružství”, napsal bych, že to je docela dobrý, ale v případě RPG od BioWare jde o zklamání roku (a to sotva začal), proto dávám “NE”, i když mě hra vcelku bavila, navzdory faktu, že v ní je jedno nijaké město, v něm jeden sklep (v kterém se odehrávají všechny vedlejší městské questy) a vedle jedna jeskyně (v které se odehrávají všechny vedlejší neměstské questy), příběh je naprosto nijaký a vůbec je to celé takové trochu divné (“Čau, já jsem Hawke!” “Ahoj, nepřinesl bys mi lano? Nechal jsem ho v přístavu, a teď se potřebuju oběsit.” “Jasně!” … “Tu máš!” DING! VOLBA! Necháš ho oběsit, nebo ho ukecáš, aby žil dál? UKECAT Hurá, chlapík žije, teď si u něj můžeš kupovat štrůdl, jsi pašák a děláš volby, vole!) – erm, konec.

HODNOCENÍ: NE

Read the rest of this entry »

 

Recenze jednou větou – Demon’s Souls (PS3)

30 Jan

Carramba, tohle mě dostalo a vás to dostane taky, všechny to dostane, kromě těch, které už to dostalo, prostě o téhle hře se jinak než v superlativech mluvit nedá, i když je TUHÁ (nebo možná právě proto, že je tuhá), ač to je ve skutečnosti nakonec ten méně důležitý atribut – mnohem větší roli hraje vypilovaný design (drsné bojové fantasy RPG, aka loot grind), vtipná online složka (ostatní hráče vidíte útržkovitě jako duchy, vidíte, kde umřeli a můžete si vzájemně na zemi nechávat vzkazy) a hlavně bitky, boje, mlácení, to všechno v neurážející grafice, s old-school obtížností a s tak skvělým a chytlavým RPG systémem, okolo toho všeho obaleným, že prostě neexistuje výmluva, proč si tuhle hru (a PS3) nepořídit.

HODNOCENÍ: ROZHODNĚ ANO

Read the rest of this entry »

 

Recenze jednou větou – Force Unleashed II (PC)

18 Nov

Můžete udělat hru hezkou nebo hnusnou, a pak dobrou nebo špatnou, přičemž ve skutečnosti je každý herní kousek kombinací jednoho aspektu z každé zmíněné kategorie a Star Wars: Force Unleashed II je hezká a blbá, což je tak plus mínus všechno, co jsem vám o ní chtěl říct, ale že je na internetu ještě trochu místa, dodám, že je hloupá proto, že ji hloupou prostě navrhli, neb si mysleli, že když je všeho dost, že to ke štěstí stačí, že když bude hlavní hrdina superjedi a zabije všechno pohledem (přičemž v té hře nic jiného, než zabíjet všechno pohledem, dělat nebude), hráči budou nadšeni – a že když to bude mít superefekty a supergrafiku (což má), nikdo si nevšimne hloupého příběhu, hloupě repetetivní hratelnosti a nápadů, které vypadají sice dobře na papíře nebo v God of War, ale špatně, když je dostane do ruky neumětel; jenže já si všimnul.

HODNOCENÍ: NE

Read the rest of this entry »

 

Recenze jednou větou – DarkSiders (PC)

15 Nov

Naštvat můžete šéfa, naštvat můžete manželku, naštvat můžete paní v samoobsluze (když si dovolíte stát před ní ve frontě a ještě platit kartou), jestli se ale něco nevyplácí, tak je to naštvat Válku, což je jeden z těch čtyř pánů, který přijede, až se bude schylovat k ukončení existence téhle planety a zmíněnému ukončení pomůže, to se ale v DarkSiders NESTANE, Válka je tak v trablech a může se z nich vysekat jenom s vaší pomocí, což dělá s Kratosovým šarmem (God of War) a zeldoidní hratelností v půvabné komiksové postapokalyptické grafice, kvůli čemuž bychom na hru vesele plivli (plagiát non plus utlra), kdyby NEVYŠLA NA PC – jenže ona vyšla a díky tomu je parádní, protože jinak si tyhle brutální neutuchající mlátičky syslí konzole, a když už nám je na kanceléřské stroje půjčí, stojí port za starou bačkoru a nedá se ovládat jinak, než gamepadem, nebo klávesovou kombinací SDFE, JKLI, mezerník a Enter, což je o prsty i o nervy – a DarkSiders je snad první „konzolovina“, která to nedělá, která jde hrát a ještě k tomu je zábavná.

HODNOCENÍ: ANO

Read the rest of this entry »